• Zajęcia logopedyczne

      • Logopeda 

        mgr Wioleta Jamróz

        Gabinet logopedyczny znajduje się na II piętrze – wejście II.

         

        Drogi Rodzicu,

        w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących mowy dziecka warto zgłosić się po poradę do logopedy. A gdy Twoje dziecko już uczęszcza na terapię logopedyczną, to wykonuj z nim codziennie (przynajmniej 20 minut) zalecane przez logopedę ćwiczenia. Tylko codzienne ćwiczenia przyspieszą prawidłowy rozwój mowy Twojego dziecka.

         

         

        Logopeda zajmuje się kształtowaniem mowy. Prowadzi profilaktykę logopedyczną, czyli zapobiega powstawaniu wad wymowy oraz terapię logopedyczną, mającą na celu usunięcie istniejących wad wymowy.

         

        Do zadań logopedy w szkole należy w szczególności:

        1) diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów;

        2) prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń;

        3) podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;

        4) wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:

        a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki,

        b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

         

        Regulamin uczęszczania na zajęcia terapii logopedycznej:

         

        1.Opieką logopedyczną w pierwszej kolejności objęci są uczniowie posiadający wskazanie do zajęć wynikające z aktualnej opinii lub orzeczenia. W miarę wolnych miejsc na zajęcia logopedyczne kwalifikowani są pozostali uczniowie posiadający wady wymowy, w szczególności z klas 0-III.

        2.Czas trwania zajęć logopedycznych dostosowany jest do potrzeb oraz indywidualnych możliwości dziecka. Zajęcia prowadzone są indywidualnie. Termin zajęć ustalony jest przez logopedę.

        3.W zajęciach mogą brać udział jedynie dzieci zdrowe (tzn. bez kataru, kaszlu, gorączki itp.).

        4.Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do systematycznego kontaktu z logopedą w celu uzyskania informacji o stanie mowy dziecka, otrzymania informacji na temat pracy z dzieckiem w domu oraz jego postępów na zajęciach.

        5.Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do dopilnowania, aby dziecko systematycznie uczęszczało na zajęcia logopedyczne oraz do konsekwentnego stosowania się do zaleceń logopedy i systematycznego utrwalania ćwiczeń w domu.

        6.W miarę możliwości rodzic/opiekun informuje logopedę o nieobecnościach dziecka na zajęciach logopedycznych.

        7.Trzy nieusprawiedliwione nieobecności oraz niestosowanie się do zaleceń logopedy powoduje skreślenie z listy dzieci uczęszczających na terapię i objęcie terapią dziecka z listy dzieci oczekujących w kolejce i potrzebujących pomocy.

        8.Rodzic/opiekun może w formie pisemnej zrezygnować z zajęć logopedycznych dla dziecka.

        9.Dziecko jest zobowiązane do przynoszenia zeszytu na każde zajęcia.

        10.Wszystkie wskazówki dotyczące prac domowych i postępów terapii będą przekazywane przez logopedę ustnie lub pisemnie pod koniec każdej sesji.

        11.Zakończenie terapii nastąpi w momencie opanowania materiału programowego niezbędnego do korekty rozpoznanej wady wymowy lub zaburzenia mowy.

        12.Należy pamiętać, że terapia logopedyczna ma miejsce nie tylko podczas zajęć logopedycznych, a jej skuteczność ściśle uzależniona jest od współpracy rodziców z logopedą. I tylko wówczas, gdy współpraca ta ma miejsce - terapia przynosi rezultaty.

        13.Rodzic zobowiązany jest do poinformowania logopedy o podjęciu terapii logopedycznej poza szkołą.