• Akcja Przerwa na czytanie

• Bijemy rekord w czytaniu na przerwie

To już IV Międzynarodowa edycja "Przerwy na Czytanie". Akcja czytelnicza organizowana jest w ramach kampanii "ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom". Jej główne cele to:

– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

– integracja środowiska lokalnego;

– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

– wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Dodatkowo, to doskonały sposób aby zapoznać uczniów z nowościami bibliotecznymi, a także najczęściej wypożyczanymi zbiorami.

Uczniowie z naszej szkoły bardzo chętnie zgłosili się do akcji i pokazali, jak spędzają Przerwę na czytaniu - leżąc, siedząc, ćwicząc. W bibliotece, klasie, holu szkoły czy na schodach, a także w pokoju wyciszeń. Można czytać samemu lub oglądać i słuchać (w przypadku teatrzyku kamishibai).

Każde miejsce jest dobre, jeśli ma się świetną książkę, a w naszej bibliotece szkolnej jest bardzo wiele.

• IV MIĘDZYNARODOWA EDYCJA „PRZERWY NA CZYTANIE”

• Organizator akcji

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

Akcja Przerwa na czytanie skierowana jest do:

– placówek oświatowych każdego typu z całego świata znajdujące się w Polsce oraz  współpracujących z nimi placówek partnerskich mieszczących się poza granicami Polski,

– szkół polskojęzycznych na świecie (np. szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej).

Udział w biciu rekordu bierze cała społeczność szkoły/placówki wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji oraz zaproszeni rodzice i inne osoby. Najmłodszym uczniom proponujemy stworzenie np. tzw. Stref czytania, w których dzieciom będą czytały koledzy, nauczyciele, zaproszeni goście.

Zachęcamy szkoły, które współpracują ze szkołami zagranicznymi m.in. przy różnego rodzaju projektach międzynarodowych np. eTwinning, Erasmus+, do poinformowania partnerską szkołę o akcji i zaproszeniu do wspólnego bicia rekordu.

Celem akcji jest:

– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

– integracja środowiska lokalnego;

– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

– wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.